Što je recesija zuba – uzroci, liječenje, prevencija
Što je recesija zuba – uzroci – liječenje – prevencija- artDENTAL
Recesija zuba, poznata kao i povlačenje desni je stanje u kojem se desni počinju povlačiti, pritom otkrivajući veći dio korijena. To može rezultirati osjetljivošću zuba, izloženošću korijena i na kraju gubitkom zuba ako se ne liječi.
Recesija zuba (povlačenje zubnog mesa)
Recesija zuba ili povlačenje zubnog mesa (desni) je stanje kod kojeg dolazi do trošenja tkiva desni koje uzrokuje povlačenje desni, a time i izloženost zubnog vrata ili korijena zuba.
Recesija može zahvatiti jedan zub ili više njih, a osim estetskog problema uzrokuje i zdravstveni problem.
Povlačenjem desni dolazi do povećanja prostora između ruba desni i zuba u kojem se češće skuplja plak koji dodatno potiče bolest desni. Dugotrajna prisutnost plaka može dovesti do upale desni tj. gingivitisa ili čak parodontitisa, a u težim slučajevima, ukoliko se ne liječi i do gubitka zuba.
Uzroci recesije zuba?
Uzroci recesije gingive mogu biti različiti a neki od njih su:
- stiskanje zubima
- mehanička iritacija ( nepravilna tehnika četkanja zubi uz krivi odabir tipa četkice)
- prisutnost plaka
- uznapredovali tip parodontitisa
- neadekvatna ortodontska terapija
- nepogodne navike
- pušenje
- dijabetes i sl.
Još neki faktori mogu doprinijeti recesiji desni, a to su: loša oralna higijena, genetska predispozicija, hormonalne promjene, te neki dentalni postupci poput nepravilno postavljenih ispuna ili krunica.
Pacijentima se najčešće javljaju simptomi u obliku: osjetljivosti zuba u području zubnog vrata (osjetljivost na hladno), izloženost zubnog korijena, promjena boje i konzistencije desni, zubobolja.
Liječenje recesije zuba
Liječenje recesije gingive ovisi o samoj zahvaćenosti zuba. Ukoliko se radi o blagom tipu recesije, neke od terapijskih opcija bile bi: dubinsko čišćenje zubnog kamenca (ispod razine desni) ili prekrivanje područje izloženosti zubnog vrata s kompozitnim materijalom (tj. izrada plombe u području zubnog vrata).
Ako pacijent u ustima izraženi gubitak kosti i duboke parodontološke džepove, tada bi jedna od terapijskih opcija bila parodontološka kirurgija.
U parodontološkoj kirurgiji koriste se metode transplantacije određenog materijala na defektno područje. Materijali mogu biti prirodni, gdje kirurg najčešće uzima dio tkiva s područja nepca te ga presađuje na defektno područje i umjetni.
Prevencija nastanka recesije zuba
Najbolji način za prevenciju nastanka recesija zuba jest pravilna i redovita oralna higijena uz korištenje dodatnih sredstava za oralnu higijenu kao što su zubni konac , oralni tuš te korištenje posebnih zubnih pasti za osjetljive zube.
Također, bitno je na vrijeme primijetiti određene promjene u usnoj šupljini i redovito odlaziti na kontrolne preglede kod svojeg stomatologa.
Važno je rano prepoznati i liječiti recesiju desni, kako bi spriječio daljnji gubitak zuba i komplikacije u oralnom zdravlju.
Ako primijetite recesiju desni ili osjetite osjetljivost zuba, svakako nam se obratite!
Možda će vas zanimati:
Kako riješiti nedostatak jednog zuba – uzroci – problemi – rješenja – artDENTAL
Kako ojačati zubno meso – artDENTAL