Zubi se miču ili klimaju – što to znači i mogu li se spasiti?

Klimavi zubi mogu biti neugodno iskustvo bez obzira radi li se o djetetu koje nestrpljivo čeka posjetu „Zubić vile“ ili odrasla osoba koja se pita je li nešto pošlo po zlu.

Dok je kod djece potpuno normalno da iskuse labavost i pomičnost zuba kao dio prirodnog razvoja, takvi su zubi obično razlog zabrinutosti kod odraslih.

Klimavi zubi u odraslog čovjeka mogu biti znak značajnijeg dentalnog problema, od bolesti desni do traume ili pak sustavne bolesti poput osteoporoze.

U nastavku saznajte više o ovoj temi!

Uzroci klimavih zuba

Najčešći uzroci klimavih zuba su:

  • Parodontna bolest

Nakupljanje plaka i kamenca dovodi do upale desni (gingivitisa) što progresijom dovodi do destrukcije okolnih tkiva koja uključuju ligament i kost, odnosno do parodontitisa.

  • Trauma ili ozljeda

Traumom poput sportskih ozljeda, nesreća, udaraca u područje lica ili padovima dolazi do slabljenja i kidanja vlakana ligamenta i posljedične pojačane pomičnosti zuba.

  • Stiskanje i škripanje zubima (bruksizam)

Stiskanje i škripanje zubima jedna je od nepogodnih navika koja se zbiva na najčešće nesvjesnoj razini tijekom noći.

  • Osteoporoza

Sustavna bolest koja uzrokuje smanjenje gustoće kostiju uključujući i čeljusne kosti dovodi do smanjene potpore zuba i njegova rasklimavanja. Skupina posebice podložna ovim promjenama su žene u postmenopauzi zbog hormonalnih promjena.

  • Loša oralna higijena

Neadekvatno održavanje higijene usne šupljine četkicom, pastom i međuzubnim sredstvima poput zubnog konca ili međuzubne četkice dovodi do nakupljanja ostataka hrane, bakterija, plaka i kamenca i posljedičnih patoloških promjena počevši od zubnog mesa do ligamenta i čeljusne kosti.

  • Hormoni u trudnoći

Tijekom trudnoće dolazi do hormonalnih promjena koje uzrokuju povećani protok krvi u zubno meso s posljedičnim otokom, crvenilom, povećanom osjetljivošću i privremene klimavosti zuba.

  • Pušenje duhana

Pušenje duhana slabi imunološki sustav i odgovor organizma na borbu protiv štetnih tvari i infekcija poput bolesti desni.

  • Šećerna bolest

Osobe oboljele od šećerne bolesti sklonije su infekcijama i slabijem zacjeljivanju rana. To se odnosi i na infekcije u području usne šupljine i zubnog mesa koje, ukoliko se ne liječe na vrijeme, progrediraju u opsežnija oštećenja i konačno dovode do gubitka zuba.

  • Loše prehrambene navike

Prehrana oskudna vitaminima i mineralima, posebno vitaminom C koji je nužan za proizvodnju kolagena, te kalcijem i vitaminom D može oslabiti kosti što se odnosi i na čeljusnu u koju su usađeni zubi.

  • Karcinomi usne šupljine

Ukoliko dođe do nekontroliranog oštećenja DNK u području usne šupljine dolazi do nastanka tumora i karcinoma. Oni svojom invazijom i rastom dovode do oštećenja okolnih struktura.

  • Starenje

Starenje je prirodan proces kod kojeg dolazi do raznih promjena, a one najznačajnije za gubitak zuba su smanjenje razine kolagena u organizmu.

Što znači imati klimave zube i mogu li se spasiti?

Klimavi zubi nisu samo estetski problem, već mogu ukazivati na opsežnije probleme. Labavi zubi dovode do ozbiljnih komplikacija ako se ne reagira na vrijeme.

Javljaju se problemi sa zagrizom i posljedično s čeljusnim zglobom. To ima utjecaja na funkciju žvakanja i govora, uzrokuje bol, nelagodu i pritisak na zube i okolna tkiva.

Pomicanje klimavih zuba stvara neprirodne prostore koji su pogodni za nakupljanje ostataka hrane, bakterija, plaka, stvaranje kamenca i infekcija.

U mnogo slučajeva, klimavi se zubi mogu spasiti prigodnom terapijskom opcijom. Uspjeh terapije ovisi o uzroku i stupnju pomičnosti. Neke od terapijskih opcija su:

  • Čišćenje zubnog kamenca
  • Splintiranje (splint je sve ono što stabilizira zub u svojoj poziciji i povezuje ga sa susjednim stabilnim, nepomičnim zubima).
  • Koštani i graftovi zubnog mesa (koštani i graftovi zubnog mesa su umjetni nadomjesci za kost ili desni, ovisno o kakvom se defektu radi).
  • Udlage (udlage su terapijski izbor za osobe sklone škripanju i stiskanju zuba i osobe pod stresom. Stavljaju se na zubne lukove u gornjoj ili donjoj čeljusti čime se štite zubi i priležeće strukture od trošenja)
  • Usklađivanje zagriza (nepravilan, neujednačen zagriz uzrokuje prejake sile na određene zube. Povoljnim rasporedom sila čuvaju se zubi, okolne strukture, kao i čeljusni zglob i prevenira klimanje i njihov gubitak).
  • Vađenje zuba i protetska nadoknada (uslijed preopsežnog oštećenja zuba, terapijska opcija je vađenje i protetska nadoknada. Nadoknaditi se može u obliku proteze, mosta ili dentalnog implantata kako bi se vratile funkcija i estetika).

Preventivne mjere

Svi smo upoznati s onim- „bolje spriječiti nego liječiti“. Da bi se očuvalo zdravlje desni i potpornih struktura zuba i spriječile bolesti, klimanje i gubitak nužno je pravilno održavanje oralne higijene.

Ona uključuje četkanje dva puta dnevno i korištenje sredstva za čišćenje između zuba na mjestima koja su teško dostupna vlaknima četkice.

Redovite kontrole kod stomatologa, prestanak pušenja, pravilna prehrana bogata vitaminima i mineralima, kao i nošenje udlage mogu uvelike pridonijeti da zubi i desni budu čvrsti i zdravi.

Pravovremeno i ispravnim pristupom mnogo se klimavih zuba može stabilizirati i spasiti. Rana intervencija može napraviti zaista veliku razliku u održanju zdravog, lijepog i stabilnog osmijeha.

Vezani članci:

Parodontologija

Škripanje zubima – bruksizam

Ispadanje zubi u starosti i kako ih sačuvati

3 razloga zašto je važno nadoknaditi i zube koji nisu vidljivi

Nepravilan zagriz – uzrok raznih problema

Karcinom usne šupljine – uzroci i simptomi