Koliko traje upala zuba – simptomi – liječenje – artDENTAL
Opće je poznato da je bol zuba jedna od najjačih boli koje čovjek može osjetiti u životu. Nažalost, veliki broj pacijenata odgode liječenje upale zuba dok ne dođe do velike boli, pa se tek tada najčešće javljaju svom stomatologu.
U našem novom blogu pročitajte što je upala zuba, zašto do upale dolazi, kako se liječi i kada se zub mora vaditi.
Kada dolazi do upale zuba i koji su simptomi?
Zubobolja se može razviti kada je živac unutar zuba upaljen zbog karijesa. Upala zuba se širi oko korijena, te dovodi do akutne boli koja se pogoršava na zagriz.
Nažalost, bez liječenja upale zuba, bakterije se mogu širiti dalje po tijelu i mogu ugroziti život pacijenta.
Zato uvijek ponavljamo da je kontrola jednom godišnje veoma važna!
Simptomi upale zubnog živca:
- bol na hladno,
- bol na toplo,
- bol na zagriz,
- pojava otekline
- gnojni “prištić”.
Veliki broj pacijenata ne osjeća navedene simptome i radi toga je veoma važno odlaziti na redovite preglede kod zubara!
Koliko traje upala zuba?
Upala zuba može trajati nekoliko dana do tjedan-dva, a nekad i duže.
Nepravovremena reakcija na upalu zuba može dovesti do težih oblika bolesti. U blažim slučajevima liječenje i oporavak traju tjedan-dva i u tom razdoblju se primjećuje smanjenje i nestanak otečenosti, crvenila i krvarenja.
Liječenje upale zuba
Liječenje upale zubnog živca uvijek se radi uz anesteziju jer najčešće takav zub jako boli.
- očistiti sav karijes iz krune zub, te otvoriti zubni živac,
- uklanjanje zubnog živca posebnim iglicama, koje se umeću u kanale u korijenu zuba. Iglicama razne debljine, koje mogu biti ručne ili strojne, čisti se prostor kanala u korijenu zuba. Prostor u kojem je bio zubni živac potrebno je jako dobro mehanički očistiti, kako bi se uklonilo bolesno tkivo i bakterije. Osim iglica, za čišćenje se koriste i razne tekućine, čija je uloga dezinficiranje korijenskih kanala, te uklanjanje posljednjih tragova bakterija.
- nakon što se zubni živac uklonio i prostor se dezinficirao, potrebno je hermetički napuniti prazan prostor. Prostor je potrebno zatvoriti kako ne bi mogle opet ući bakterije i izazvati novu upalu. Prostor u kojem je bio zubni živac puni se biokompatibilnim materijalima koji trajno ostaju u zubu i hermetički popunjavaju prazan prostor.
- nakon toga je potrebno napraviti trajni ispun ili keramičku krunicu na zubu kako bi zub ostao zaštićen izvana.
Nelagoda i lagana bol nakon liječenja zuba mogu se osjetiti još nekoliko dana nakon liječenja, no kako vrijeme prolazi ta bol nestaje.
Zub se nakon liječenja mora pratiti 6-12 mjeseci, kako bi se vidjelo da li je upala zubnog živca prošla i kako je zub odreagirao na liječenje.
Uspjeh terapije puno ovisi i o obrambenim mehanizmima tijela i imunitetu organizma.
Upala zuba kod djece
Upala zuba kod djece jeste vrlo česta, ali nije razlog za pretjeranu brigu. Čim primijetite simptome, potrebno je odmah reagirati.
Ukoliko vam se dijete požali da ga boli nešto u ustima ili ukoliko primijetite krv prilikom pranja zubi, budite sigurni da nešto nije u redu i odmah odvedite dijete kod zubara.
Ako mislite da imate bolove zbog upale zubnog živca, obratite nam se! Ne čekajte da se bolest proširi, naručite se na pregled i konzultaciju.
Odredit ćemo najbolju terapiju za Vas!
Vezani članci:
Zdravstveni problemi koji mogu nastati uz bolesti zuba – artDENTAL
Pulsiranje zubnog mesa i pulsirajuća zubobolja – artDENTAL