Kako ukloniti zubni plak na zubima – što je i kako nastaje? – artDENTAL
Zubni plak, pojam koji se često pojavljuje, no mnogi ljudi ne zna zašto i kako nastaje zubni plak.
Zubni plak se stvara se ustima, svake noći kada spavate i danju dok jedete i pijete.
Bez redovite oralne higijene može doći do problema!
Saznajte više u tekstu koji slijedi!
Što je zubni plak i kako nastaje?
Zubni plak su mekane naslage, koje se formiraju na površini zuba. Zapravo, to su bakterijske zajednice koje mogu uzrokovati razne bolesti u usnoj šupljini.
Kako nastaje zubni plak?
Nakon što očetkamo zube, zubna površina je glatka i čista prvih 20 minuta. Nakon 20 minuta se počinju stvarati tanke prozirne naslage bez bakterija.
S vremenom se naseljavaju bakterije, te se količina bakterija povećava. Povećanjem količine bakterija, povećava se volumen zubnog plaka u koji se tada počinju vezati molekule šećera i druge hrane.
Bakterije sa šećerima u zubnom plaku proizvode razne kiseline koje dovode do karijesa. Također, bakterije u zubnom plaku uzročnici su gingivitisa i parodontitisa.
Zubni plak je zapravo biofilm jer ga čini zajednica živih i neživih organizama.
Zubni plak čvrsto prijanja uz zub, a najviše se stvara na zubu uz rub zubnog mesa. Plak na zubima, ukoliko se ne ukloni, već za 7 dana stvrdnjava, te nastaje zubni kamenac.
Kako ukloniti zubni plak?
Bakterije u biofilmu kao što je zubni plak puno su otpornije na razne antiseptike i druge lijekove.
Zbog toga, jedini način uklanjanja plaka na zubima je mehaničko uklanjanje – četkanje zuba.
To je najvažniji čimbenik za uklanjanje zubnog plaka. Zubna pasta, tekućine za ispiranje i razna druga sredstva, samo su dodatna pomoćza održavanje oralne higijene.
Potrebno je odabrati adekvatnu mekanu četkicu za zube i koristiti pravilnu tehniku četkanja zubi kako bi se zubni plak u potpunosti uklonio, bez da se oštete zubi ili zubno meso.
Stvaranje naslaga je neizbježno. Iz toga razloga, potrebno je zube četkati dva puta dnevno kako bi održavali zdravlje zuba i usne šupljine.
Zubni plak kod djece
Plak na zubima kod djece stvara se isto kao kod odraslih. Čim izraste prvi mliječni zub, s oko 6 mjeseci starosti, na zub se počinju hvatati bakterije.
Iz toga razloga, pojavom prvog mliječnog zuba preporučujemo mehaničko čišćenje zuba. U tim najranijim godinama, zubi se mogu prebrisati gazom ujutro i navečer prije spavanja ili se mogu koristiti posebno mekane četkice, koje roditelji mogu staviti na prst i lagano očistiti zube.
Kasnije kada malo odraste, dijete dobiva svoju četkicu, te počinje četkati uz nadzor roditelja. Djeca bilo kojeg uzrasta, da bi održala zdravlje zuba u usnoj šupljini, moraju četkati dva puta dnevno.
Ne preporuča se uspavljivanje djeteta sa zaslađenim napitcima jer tada se stvara velika količina zubnog plaka i bakterija na zubima, koja ostaje cijelu noć i znatno povećava šansu za nastanak zubnog karijesa.
Mehaničko četkanje zuba mekanom četkicom i odabir pravilne tehnike četkanja imperativ su za adekvatno uklanjanje zubnog plaka!
Uklanjanjem zubnog plaka održavamo zube i usnu šupljinu zdravima!
Moglo bi vas zanimati:
Zdravstveni problemi koji mogu nastati uz bolesti zuba – artDENTAL
Bolesti desni – gingivitis – artDENTAL
Paradentoza – simptomi i uzroci – kako spriječiti – artDENTAL
Krvarenje zubnog mesa – artDENTAL
Kako pravilno održavati higijenu usne šupljine – važnost oralne higijene – artDENTAL