5 važnih preventivnih dentalnih tretmana za zdrave zube – artDENTAL, Kastav
Ne treba čekati da zub počne boljeti da biste otišli svom zubaru! Preventivni dentalni tretmani vode zdravoj usnoj šupljini.
Osjećaj boli upozorava organizam da nešto nije u redu i da bi trebalo spriječiti nastanak daljnje bolesti. Međutim, puno je lakše kada do bolesti ni ne dođe.
Koji su to važni preventivni dentalni tretmani?
Redovne kontrole
Prvo i osnovno je najbitnije: 2 puta godišnje odlazak na kontrolne preglede kod zubara, bez obzira da li imate nekih problema ili ne.
Stomatološkim pregledom se ne promatraju samo zubi, nego i cijela usna šupljina. Promatraju se sve promjene na zubnom mesu i okolnim tkivima, pa redovni stomatološki pregledi ujedno predstavljaju i preventivni pregledi za otkrivanje raka usne šupljine.
Tijekom stomatološkog pregleda moguće je uočiti početnu fazu paradentoze, te spriječiti daljnji napredak bolesti koji može dovesti do rasklimavanja i gubitka zuba.
Pregledom usne šupljine mogu se otkriti mnoge bolesti u organizmu. Održavanje zuba zdravima, važno je ne samo da bi se spriječila zubobolja, već i da bi se zaštitili ostali organi od štetnih posljedica pokvarenih zubi.
Pokvareni zubi osim što često uzrokuju nepodnošljivu bol, mogu biti uzročnici niza drugih bolesti u tijelu pa čak i onih opasnih za život.
Rvg
Zubar će procijeniti kada je potrebno napraviti neku vrstu rvg slike; da li ortopantonogram na kojem se vide svi zubi i okolne strukture, ili neke od malih ciljanih slika.
Nekada je slika potrebna samo radi kontrole svih zuba, jer samim pregledom nije moguće vidjeti korjenove i kost.
Kod djece slika može biti potrebna za vrijeme izmjene mliječnih s trajnim zubima, a nekada da bi se popratili rezultati prijašnjih dentalnih tretmana.
Čišćenje zubnog kamenca i poliranje
Uz redovne kontrole važnu ulogu u zdravlju zubi ima i čišćenje zubnog kamenca. Uglavnom ga je potrebno raditi svakih 6 mjeseci, a kod nekih osoba i češće.
Čišćenje zubnog kamenca je preventivni tretman protiv nastanka paradentoze, ali i u slučaju paradontoze, predstavlja prvi korak liječenja.
Pregledom usne šupljine se može otkriti bolest zubnog mesa; parodontološkom sondom se mjere dubine džepova, a pomoću rvg slike procjenjuje da li je došlo od gubitka kosti.
Flouridacija
Flouridacija je tretman koji se radi kao zaštita od nastanka karijesa. Tretman se radi s preparatima koji sadrže veću količinu floura, a najčešće se primjenjuje kod djece.
Karijes i dalje predstavlja jednu od najrazornijih i najraširenijih bolesti današnjice. Karijes je zaustavljiva infektivna bolest zuba na koju treba djelovati preventivno, da bi se spriječio gubitak zubnog tkiva i potencijalni gubitak vitaliteta zuba.
Pečaćenje fisura
Preventivni postupak koji se radi kod zuba koji imaju veću mogućnost nastanka karijesa zbog morfologije zuba, kada su jamice i fisure na zubu duboke. Za pečaćenje fisura se koristi isti materijal koji se koristi i za ispune.
Temeljita i redovita oralna higijena uz pravilnu prehranu najbolji su savjet za uredan stomatološki karton.
Vezani članci:
10 načina za poboljšati osmijeh – artDENTAL
Kako odabrati stomatologa i zašto je važno paziti na odabir ?- artDENTAL
Test: otkrij koliko su tvoji zubi zapravo zdravi – artDENTAL
Zdravstveni problemi koji mogu nastati uz bolesti zuba – artDENTAL