Zubobolja u trudnoći – važnost pregleda – centar dentalne medicine artDENTAL
Trudnoća je stanje u kojem treba posebnu pažnju posvetiti higijeni usne šupljine, zdravlju zuba i zubnog mesa. Bilo bi poželjno prije trudnoće posjetiti stomatologa.
U današnjoj temi bloga pročitajte o važnosti zdravlja zubi u trudnoći, o redovitim kontrolama i što učiniti ako dođe do zubobolje u trudnoći.
Važnost redovitih kontrola u trudnoći
Redovne kontrole kod stomatologa umanjit će mogućnost upala zubnog mesa, pojave karijesa u trudnoći, a na kraju i moguće zubobolje u trudnoći.
U trudnoći je hormonalna ravnoteža promijenjena, te su zubi i zubno meso uslijed toga osjetljiviji nego inače. Česte upale zubnog mesa su najčešći problem zbog kojeg se trudnice obraćaju svojem doktoru dentalne medicine.
Nekada su najobičnije čišćenje zubnog kamenca i detaljne upute u oralnu higijenu, dovoljne za držanje upale zubnog mesa pod kontrolom.
Uzrok povećanje karijesa u trudnoći
Uzrok povećanja karijesa u trudnoći je posljedica promjene kiselosti sline, bujanja desni, stvaranja džepova, a time i povećanog nakupljanja zubnih naslaga (plaka).
Također dolazi i do promjena prehrambenih navika: povećano konzumiranje slatkiša, kisele hrane, česti obroci…
Uslijed čestih povraćanja dolazi do povećane kiselosti usne šupljine, što štetno utječe na zubnu caklinu.
Svi navedeni čimbenici mogu biti izraženi u jačem ili blažem obliku, ali ipak uz dobre preventivne mjere uopće ne moraju biti izraženi.
Što ako dođe do zubobolje u trudnoći?
Svi nepotrebni zahvati se odgađaju za period nakon poroda, međutim, u slučaju hitnoće (liječenje, vađenje) može se i mora intervenirati.
Ukoliko dođe do zubobolje u trudnoći, preporuka je izbjegavati zahvate u prvom tromjesečju zbog osjetljivosti ploda, međutim, upale koje uzrokuju bakterije puno su opasnije za plod od samog zahvata.
Isto tako, hormoni stresa koji se luče, zbog bolova i straha za vrijeme zahvata, također mogu negativno utjecati na plod.
Iz tih razloga provedeno je više istraživanja na temu uporabe lokalnih anestetika u trudnoći i odobrena je njihova uporaba u razumnim količinama.
Za lijekove koje uzimate u trudnoći je bitno da slušate upute svojeg doktora i da ne uzimate ništa na svoju ruku. Postoji odobrena lista antibiotika koji se smiju koristiti u trudnoći.
Rendgensko snimanje se izbjegava u sva tri tromjesečja, ali ako je prijeko potrebno onda se moraju poduzeti sve mjere predostrožnosti – zaštita trudnice i ploda posebnim prekrivačima koji blokiraju zračenje.
Ako ste trudni obavezno napomenite stomatologu pri dolasku!
Pravilna i redovita higijena zuba i usta, te posjeti stomatologu doista su važni i nužni. Ne dozvolite da dođe do zubobolje u trudnoći!
Dogovorite svoj posjet stomatologu čim saznate da ste trudni. Nađite vremena jer je u vašim rukama i zdravlje zuba vašeg djeteta.
Slične teme:
Zdravstveni problemi koji mogu nastati uz bolesti zuba – artDENTAL
Stres i zdravlje zubi – artDENTAL