Kada i zašto je vađenje zuba neophodno? – artDENTAL
Vađenje zuba naziva se i ekstrakcija; oralno – kirurški zahvat kojim se zub ili njegovi ostaci uklanjanju iz zubne čašice ili alveole.
Iako se u suvremenoj stomatologiji nastoji sačuvati svaki zub, u ponekim situacijama se ipak mora pribjeći vađenju zuba.
Prije svakog vađenja zuba, potrebno je napraviti RTG snimku i pokušati endodontski liječiti zub, te napraviti sve da ga se zub zadrži u čeljusti. Nažalost, nije uvijek moguće sačuvati zub i potrebno je izvršiti vađenje zuba.
Situacije u kojima je potrebno vaditi zub
Oštećeni zub
Vađenje zuba je neophodno kada je i nakon raznih metoda liječenja i dalje u vrlo lošem stanju ili kada je zub toliko oštećen da ga se ne može spasti nikakvom drugom terapijom.
Nakon takvih neuspješnih metoda liječenja, potrebno je izvaditi oštećeni zubi jer je takav zub i dalje u lošem stanju.
Vađenje zuba odvija se u kontroliranom okruženju i važno je da ga uvijek obavlja doktor dentalne medicine ili specijalist oralne kirurgije.
Upala zuba (zubnog živca)
Nastaje kada se unutar zuba upali živac, zbog karijesa ili teške ozljede.
Upala zuba se širi oko korijena, te dovodi do akutne boli koja se pogoršava na zagriz. Bez liječenja upale zuba bakterije se mogu širiti dalje po tijelu i mogu ugroziti život pacijenta.
Simptomi upale zubnog živca su:
- bol na hladno koja traje dugo nakon podražaja,
- bol na toplinu,
- spontana bol,
- bol na zagriz,
- oteklina i
- gnojni ‘prištić’.
Granulom ili cista na zubu
Nastaje kada bakterije iz karijesne šupljine prodiru kroz caklinu i dentin i djeluju na zubnu pulpu. Uslijed upale dolazi do širenja bakterija sve do kosti gdje se kost razara i taj prostor ispunjava granulom.
Granulom često, pogotovo na početku, nema nikakve simptome, no zubar ih detaljnom pretragom usne šupljine i obaveznim RTG-om može lako naći. Na RTG-u vidi se kao tamna “kapa” oko vrha korijena.
Najčešće nastaje kao posljedica loše higijene odnosno infekcije. Granulom ili cista, ispunjena je tekućinom i obložena tkivom, a može se pojaviti bilo gdje u usnoj šupljini (na vilici ili na mekom tkivu).
Veoma je opasno ukoliko se ne liječi jer može dovesti do slabljenja kostiju i gubitka zubi.
Zub je potrebno također vaditi u slučajevima:
- kada zub ima veliko oštećenje krune,
- kod klimavih zubi ili uznapredovale parodontoze,
- kod frakture korijena,
- kod slabih mogućnosti nošenja nadomjestaka.
Vađenje umnjaka (zadnji kutnjaci)
Kod nekih ljudi mogu se vaditi i umnjaci koji svojom veličinom ili položajem stvaraju probleme i bolove na drugom dijelu usne šupljine.
Vađenje umnjaka, takozvanih osmica, spada u najteži zahvat vađenja zubi, i najčešće je potreban operativni zahvat kod oralnog kirurga.
Iako umnjaci zadnji izlaze, često se među prvima pokvare ili se javljaju česte upale desni zbog otežane higijene. Često ne izađu odmah do kraja iz zubnog mesa, nego samo djelomično, što otežava njihovo četkanje, a olakšava nakupljanje ostataka hrane, te stvaranje bakterija.
Kako se vadi zub?
Kada se vadi zub, pacijent ne bi smio osjećati nikakvu bol, već samo pritisak koji je sasvim normalan. Prije zahvata se pacijentima ubrizgava lokalna anestezija.
Zubi se ne čupaju kliještima, već postoje metode rasklimavanja zubiju. Oni se rasklimaju sve do trenutka kad se zahvate kliještima i samo lagano izvade iz alveole.
Nakon vađenja zuba, rana se pregleda, očisti i prekrije sterilnom gazicom u koju se čvrsto zagrize i tako se drži oko 20 do 30 minuta.
Savjeti nakon vađenja zuba
Na ove stvari posebno pripazite nakon vađenja zuba:
- na dan vađenja zuba, ranu ne ispirati mućkanjem,
- ne konzumirati jako vruće ili jako hladne napitke,
- ne piti gazirana pića, niti koristiti slamku,
- ne isisavati krv iz rane,
- pri pranju zuba izbjegavati ranu,
- hrana koju jedete mora biti kašasta i mlaka, i nastojte žvakati na suprotnu stranu od one na kojoj ste izvadili zub
- ne ispuhivati nos
- mjesto vađenja se može hladiti oblozima izvana – 15 minuta, s pauzama
- odmarajte i spavajte na povišenom jastuku
- ako ste pušač, pokušajte ne pušiti barem dok meso potpuno ne zaraste
Neka vađenja mogu biti manje komplicirana, pa je jedino bitno da se ne jede previše tvrda ili vruća hrana, te da se rana hladi oblozima.
Postoji još niz indikacija za vađenje zuba, neki su čak i estetske prirode, vezane uz ortodontsku ili protetsku terapiju.
Svaki pacijent na kojem se vrši zahvat vađenja ili popravaka zuba mora biti informiran o svakom koraku, problematici i posljedicama zahvata.
Uz dobru komunikaciju, zahvat treba proći bezbolno, atraumatski i ne predstavljati veliki problem.
Možda će vas zanimati:
Umnjaci – zubi koji stvaraju probleme